×

YouTube


Video izlemenin yanında kişiler arası etkileşimi maksimum düzeye çıkaran popüler sosyal ağ YouTube; Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim isimli 3 eski Paypal çalışanı tarafından 2005 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Time dergisine göre, YouTube’un ortaya çıkmasında site kurucularının görüş farklılığı var. Burada anlatılmak istenen şu; Hurley ve Chen’e göre platform, Chen’in dairesinde yapılan bir akşam yemeği sonrası video paylaşımında yaşanılan sorunlardan ötürü çıktığını savunurken, Karim ise YouTube fikrinin Janet Jackson’ın canlı yayın kazasının ve 2004 Hint Okyanusu depreminin ardından çıktığını belirtiyor.


Youtube’un doğuşu 2005 yılının Şubat ayında , YouTube.com alan adının satın alınmasıyla ve faaliyete geçmesiyle başlıyor. Böylelikle yıllar içinde milyonlarca kullanıcıya ulaşacak olan ve bir o kadar da video yüklenecek olan Youtube’a ilk olarak sitenin kurucularından Jawed Karim, “San Diego Hayvanat Bahçesi“nden bir video yüklüyor.


Youtube’a Başlangıç


Youtube’a ilk videonun yüklenmesinden yaklaşık 1,5 yıl sonra, 9 Ekim 2006 tarihinde, YouTube tam olarak 1.65 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alınmıştır. Bu durum Google tarihinde yapılmış en büyük satın alımlardan biridir. Bu yönüyle de YouTube sosyal ağlar tarihinde özel bir yere sahiptir diyebiliriz.


Aynı yıl içerisinde YouTube’da HTML kod geliştirilerek kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Bunlardan biri kullanıcılar tarafından YouTube’a yüklenen videolara yapılan yorumların silinmesi özelliğidir. YouTube, içerik üreticilerine bu imkânı tanımıştır. Ağustos ayında ise videoları şikâyet etme özelliği geliştirilmiştir. Böylece etkileşim tüm yönleriyle sağlanmaya çalışılmıştır. Bunlara ek olarak benzer içeriğe sahip videolara daha kolay ulaşılabilmesi için “Kanallar” özelliği geliştirilmiştir.


2007 yılının Ocak ayına gelindiğinde ise YouTube’un Google tarafından satın alınmasının sonuçları daha doğrusu avantajları ortaya çıkmaya başlamıştır. YouTube videoları “Google Video” aramalarında ön plana çıkarılarak YouTube için içerik üretilmesi teşvik edilmiştir.


Sponsorlu Video


2009 yılına girmeden YouTube’da işletmeleri ilgilendiren bir gelişme oluyor ve “Sponsorlu Video” özelliği kullanıma sunuluyor. Nisan ayında, en eski elektronik ödüllerinden biri olan “The Peadbody Ödülü”nü kazanan YouTube böylelikle yükselişini sürdürmüştür.


Sürekli güncellemelerle hızlı bir şekilde kullanıcı sayısını arttıran YouTube, 2010 yılının Nisan ayında günlük 2 milyar görüntülemeye ulaşmıştır. Yine aynı yıl içerisinde YouTube için bir Chrome eklentisi yayınlanmıştır.


2011 yılının Ocak ayında YouTube, sosyal medya analizleri ile ön plana çıkan, Fflick isimli bir platformu satın alarak Nisan ayında telif hakkı konusunda çalışmalara başlamıştır. Bunun akabinde “Youtube Copyright School” özelliği duyurulmuştur. Bu sayede telif hakkı ihlalinde bulunan kullanıcılara online eğitimin verildiği sanal kursun tamamlanması zorunluluğu getirilmiştir.


2012 yılının Şubat ayında Google Plus profilleri, YouTube kanalında görülmeye başlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde 500.000 işletmeye “ücretsiz reklam” desteği verilmiştir. Bu özellik sayesinde YouTube, işletmelerin de potansiyel müşteri bulabileceği bir pazarlama mecrasına dönüşmüştür. İşletmelere verilen teşviklerle aynı zamanda markaların platforma alışmaları sağlamıştır.


2013 yılına girildiğinde YouTube’da taşlar iyiden iyiye yerine oturmuştur. Bunu rakamlarla görmek mümkündür. Her 1 dakikada yüklenen video süresinin 100 saate ulaştığı ve aylık ziyaretçi sayısının 1 milyarı aştığı bir platforma dönüşen YouTube dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar sıralamasında ilk 5’e girmeyi başarmıştır.


Kids


YouTube yalnızca işletmeleri ya da yetişkin kullanıcıları hedeflemiyor. YouTube için çocuklar da en az yetişkin kullanıcılar kadar büyük önem taşıyor. Bu maksatla YouTube, 2015 yılının Şubat ayında çocuklar için özel bir uygulama (Youtube Kids) geliştirerek Google Play ve APP Store üzerinden yayınlamıştır.


Youtube Gaming


Gaming


2015’teki güncelleme bununla sınırlı değildir. Aynı sene oyun severler unutulmuyor ve “Youtube Gaming” adlı alt bir platform oluşturuluyor.


YouTube Nedir?


Youtube en temel anlamıyla kullanıcılarına videolarını yükleme ve diğer kullanıcıların yüklemiş olduğu videoları izleme imkânı sunan bir sosyal ağdır. Dolayısıyla sosyal ağlar kategorize edildiğinde Youtube için “video” odaklı bir sosyal ağ tanımlaması yapmak mümkündür.


Video yükleme esnasında belirli kategoriler olsa da YouTube, içerik konusunda herhangi bir sınırlamada bulunmamaktadır. YouTube’da yalnızca yasalara uygun olmayan içerikler engellenmekte ve bazı içerikler için de 18 yaşından büyük olma zorunluluğu getirilmektedir. Bunun dışında (telif hakkı ihlali taşımayan) her video YouTube’a yüklenebilmektedir.


YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir.


Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320×240 pixele küçültülerek Flash Video Format’a (.flv) dönüştürülmektedir. Mart 2008’de yüksek kalite olarak 480×360 piksel seçeneği eklenmiştir. Şu anda 720p, 1080p ve 4K mevcuttur. Bunlara ek olarak en son 8K görüntü kalitesinin sağlandığı videolar beta olarak kullanıma sunulmuştur.


Bu arada AVI, MPEG veya Quicktime gibi video formatına sahip videolar. Özetlemek gerekirse YouTube’da kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca isteyenler kendi video klibini YouTube’a ekleyebilmektedir.


Video Yükleme Koşulları


Youtube’da; kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları ve müzik videolarından oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube’a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyon civarında video klip izlenmektedir.


Bu arada kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir. Ayrıca YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar izledikleri video hakkında yorum yazabilmekte ya da like / unlike yaparak etkileşimde bulunabilmektedir.


YouTube Niye Önemlidir?


Evet, YouTube hem pazarlama hem de bilgi / iletişim mecrası olarak önemli bir noktadadır. Hatta Youtube için ayrıca dünyanın ikinci büyük arama motoru benzetmesi de yapılabilir. Özellikle video içerik search etme noktasında düşünecek olursak Youtube bu anlamda ilk sırada diyebiliriz.


Youtube'un Önemi


YouTube’u önemli yapan bir diğer unsur ise diğer sosyal ağlardan farklı olarak YouTube’da içerik üreticilerinin etkileşim ve abone karşılığında para kazanabiliyor olmalarıdır. Youtube bu yönüyle para kazandıran bir sosyal ağ olma özelliği taşır. Bu durum hem işletmeleri hem de kullanıcıları YouTube’da tutmayı sağlıyor. Tüm bunlar YouTube’un her yönüyle popülerliğini koruyabilmesini mümkün kılmaktadır…


Bunlara ek olarak YouTube’un video odaklı bir sosyal ağ olması ve internet kullanıcılarının video tabanlı içerikleri, görsel ve metin içeriklerine nazaran daha çok tüketiyor olması YouTube’u özel ve önemli kılıyor.


×

Mini Websitesi

Sizin de bir mini web siteniz yada yeni nesil kartvizitiniz olmasını istemez misiniz!!! Deneme paketi ve çok uygun fiyatlarla sadece 59 Medya'da