×

Mobil Uygulama Nedir?


Mobil uygulama, mobil cihazlara (akıllı telefon ve tablet) yönelik özel kodlar ve tasarımlar ile yapılan yazımlara verilen addır.


Mobil uygulamalar, dünya çapında iOS ve Android işletim sistemi kullanarak yapılır. Planladığınız ve tasarladığınız her proje için mobil uygulama geliştirme yapmanız mümkün. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılacak uygulamanın işletim sistemlerini dikkate alarak geliştirilmesidir.


İşletim sistemini göz önünde bulundurmadan geliştirilmeye çalışılan bir mobil uygulamanın kullanıcılar tarafından kullanılması haliyle imkansız olacaktır.


Bir Mobil Uygulamaya Neden İhtiyacınız Var?


Mobil cihazlar hayatımıza girdiği günden beri, uygulamalar her gün daha akıllı hale geliyor. Aynı zamanda kullanıcıların mobil cihazlarıyla geçirdikleri vakit de her geçen gün artmaya devam ediyor. Kullanıcılar mobil cihazlarda geçirdikleri vaktin önemli bir kısmını da mobil uygulamaları kullanarak geçiriyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar mobil cihazlarında geçirdikleri vaktin ortalama %70’ini mobil uygulamaları kullanmak için ayırıyor.


Mobil uygulamaların web sitelerinden daha hızlı ve kolay kullanıma sahip olması kullanıcıları mobil uygulama kullanmaya teşvik ediyor. Kısacası mobil uygulamalar kullanıcılara web sitesinden daha cazip geliyor.


Mobil uygulamalar kullanıcılara bu kadar yakınken bunun faydalarından yararlanmamak sizin için oldukça büyük bir kayıp olacaktır. Özellikle marka kimliği oluşturmak için bir mobil uygulamanızın var olması gerekir. Mobil uygulamanız ile hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir aynı zamanda oluşturduğunuz etkinlik, kampanya, güncel içerikler ve indirimleri kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Tüm bu avantajların yanı sıra dijital pazarlama aracı olarak da sizlere büyük bir fırsat sunacaktır. Özellikle ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret siteleri için mobil aplikasyonlar potansiyel müşteriler ile arasındaki bağı kuvvetlendirecektir. Çünkü kullanıcılar, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerin ortalama %80’inini mobil cihazları kullanarak gerçekleştiriyor.


Mobil uygulamaların kullanımı ve popülerliği her geçen gün artmaya devam edecektir. Bu nedenle, web siteniz üzerinden kullanıcılara sunmuş olduğunuz hizmetlerin, mobil cihazlar için de uygulamalar vasıtası ile kullanıcılara sunulması gerekir.


Mobil Uygulama Nasıl Yapılır ?


Mobil uygulamaların özel kodlama ve tasarımlar aracılığıyla işletim sistemlerine uygun biçimde hazırlandığını artık biliyoruz. Mobil uygulamalar dünya çapında Android ve iOS sistemleri için geliştirilir. Mobil uygulama yapan firmalar çalışmalarını başlatmadan önce müşteri taleplerini inceler ve gerekli araştırmaları yapar.


Mobil uygulama geliştirme ve çalışacağınız firma seçimde hem sizinle hem de firma ile alakalı birçok önemli nokta var.


İlk olarak istediğiniz mobil aplikasyon ile ne hedefliyorsunuz? Mobil uygulama ile ilgili amacınız ve istekleriniz nelerdir? 


Mobil uygulamalar kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak adına yapılmış olan uygulamalardır. Haberden banka işlemlerine, oyun, müzik ya da spor uygulamaları hayatı daha pratik hale getirir. Mobil uygulamalar, internet sitelerinin harcadığı internet kotasından daha düşük kota harcar bu nedenle de avantajlıdır. Mobil uygulamalar kullanıcılara internet sitelerine nazaran daha çabuk eyleme geçme imkanı verir. Özellikle internet üzerinden ticaret yapanlar bu uygulamalar sayesinde müşterilerine daha çabuk ulaşabilmektedir. Pazarladıkları ürünler hakkındaki kampanyaları bu uygulamalar ile müşterilerine anında iletme şansı bulurlar. Mobil uygulamaların Türkiye'de en çok bankacılık işlemleri için indirildiği görülmektedir. Bankacılık işlemlerini eğlence amaçlı indirilen uygulamalar takip etmektedir. Sosyal ağ, spor, haber, hava durumu, müzik ve eğitim içerikli uygulamalar da ilgi görmektedir.

×

Mini Websitesi

Sizin de bir mini web siteniz yada yeni nesil kartvizitiniz olmasını istemez misiniz!!! Deneme paketi ve çok uygun fiyatlarla sadece 59 Medya'da